Svake godine, u poslednjoj nedelji aprila meseca, obeležava se Nedelja prevencije povreda u saobraćaju. Ove godine, Agencija za bezbednost saobraćaja Republike Srbije i Crveni krst Srbije organizovali su događaj sa promotivnim, edukativnim i interaktivim sadržajima namenjenim prvenstveno mladima, sa ciljem unapređenja svesti o značaju bezbednog učešća u saobraćaju. Tom prilikom poslata je snažna poruka mladima da je bezbednost u saobraćaju stvar izbora, edukacije i solidarnosti.
Vršilac dužnosti direktora Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) Branko Stamatović istakao je da je od početka godine 138 osoba poginulo u saobraćajnim nezgodama, kao i da polovina stradalih izgubi život tek nakon same saobraćajne nezgode.
"Polovina poginulih u saobraćajnim nezgodama strada na licu mesta, dok druga polovina izgubi život od trenutka nezgode, pa do zbrinjavanja povređenih, odnosno u periodu od 30 dana. Ideja Agencije za bezbednost saobraćaja i Crvenog krsta Srbije je da kroz preventivne aktivnosti prenesu poruke kojima bi smanjili posledice saobraćajnih nezgoda. Cilj današnje tribine jeste da se ukaže koliko je značajna prva pomoć i koliko "mali delić vremena" nekome može da spasi život. Srbija je definisala Nacionalnu strategiju za bezbednost saobraćaja, odnosno ciljeve i aktivnosti za period do 2030. godine. Bezbednost mladih u saobraćaju jedan je od prioriteta. Jedan od stubova naše Nacionalne strategije jeste delovanje nakon saobraćajne nezgode Mnogo ljudskih života možemo spasiti, tako što ćemo pravilno i blagovremeno ukazati prvu pomoć, ali i obezbediti koridore kako bi pripadnici hitnih službi što pre stigli na lice mesta, jer jedino oni mogu profesionalno da pruže prvu pomoć", istakao je Stamatović.
Generalni sekretar Crvenog krsta Srbije Ljubomir Miladinović kazao je da je ta ustanova tokom prethodne godine obučila više od 36.000 građana i 5.000 vozača osnovama prve pomoći.
"Ponosno ističemo uvođenje ITLS-a (International trauma life support), međunarodnog standarda u obuci koji je usmeren na efikasnost zbrinjavanja povreda na terenu, a takve povrede se dešavaju upravo u saobraćajnim nezgodama", rekao je Miladinović tokom tribine. Ukazao je da je CKS sa ABS-om nedavno potpisao poseban sporazum o saradnji kojim žele da na još efikasniji način podignu nivo njihove saradnje i ocenio je da je veoma ozbiljan zadatak podizanje svesti svakog učesnika u saobraćaju. "Svi smo deo saobraćajne zajednice, bilo da smo pešaci, vozači, biciklisti ili putnici. Zato je od suštinskog značaja da preuzmemo odgovornost za svoje postupke na putovanju ili na ulici. Svaki put kada se odlučite da budete pažljiviji u vožnji, vi zapravo birate život", rekao je on.
Bivša srpska košarkašica Nataša Kovačević Stojaković istakla je da je kao neko ko je iz ličnog iskustva naučio koliko jedan trenutak može zauvek promeniti život i koliko je svaka odluka, naročito u saobraćaju, od presudnog značaja.
"Nakon saobraćajne nezgode koju sam preživela, shvatila sam da prava snaga ne leži u onome što nam se dogodi, već u načinu na koji odlučimo da odgovorimo. Zato sam danas ovde, da podelim poruku koju bih volela da se više čuje u našem društvu, hrabrost se ne meri brzinom, već odgovornošću. Pravi šampioni nisu oni koji pretiču i žure, već oni koji razumeju okolnosti i poštuju život, svoj i tuđi", kazala je Kovačevićeva.
Prisutni su u prostorijama Nacionalnog trening centra za prvu pomoć Crvenog krsta Srbije imali priliku da nakon predavanja, prisustvuju simulaciji u pružanju prve pomoći nakon saobraćajne nezgode, koju su izveli pripadnici hitne pomoći i vatrogasci-spasioci.
Povrede u saobraćaju predstavljaju jedan od vodećih uzroka smrtnosti i trajnog invaliditeta među mladima, kako u Srbiji, tako i u celom svetu. Prevencija, edukacija i podizanje svesti o rizicima i pravilnom ponašanju u saobraćaju ključni su koraci ka smanjenju broja povređenih i stradalih. Upravo iz tog razloga, obeležavanje ove nedelje značajno je, ne samo kao godišnja aktivnost, već kao kontinuirani poziv na odgovornost, uključenost i saradnju svih relevantnih aktera u društvu.







