Пажљивко је анимирани лик који смо
представили у сарадњи са
педагозима и психолозима као најбољи
начин за интеракцију са децом
Унесите VIN ознаку (број шасије) Вашег возила.
Република Србија и Босна и Херцеговина су у процесу усвајања или ране имплементације стратегија и акционих планова безбедности саобраћаја, у којима је препознат и наглашен значај савремених алата за унапређење безбедности на путевима. У обе државе, ревизија и провера безбедности саобраћаја су препознате у законодавству као савремени алати за унапређење безбедности на путевима, али дубинска анализа саобраћајних незгода (са погинулим лицима) још увек није део националног законодавства.
Пројекат „Бољи систем безбедности саобраћаја заснован на дубинским анализама саобраћајних незгода у Босни и Херцеговини и Републици Србији“ се финансира кроз Фонд Уједињених нација (УН) за безбедност саобраћаја, а спроводе га Економска комисија Уједињених нација за Европу (УНЕЦЕ) и Светска здравствена организације (СЗО). Координатор пројекта за Србију је управо Агенција за безбедност саобраћаја, а у пројекту ће учествовати и Министарство унутрашњих послова, Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Министарство здравља и други субјекти безбедности саобраћаја. Циљ пројекта је изградња бољег система безбедности на путевима на основу резултата дубинских анализа саобраћајних незгода.
Дубинска анализа саобраћајних незгода је алат који може помоћи у објективној анализи саобраћајних незгода и касније допринети унапређењу система безбедности саобраћаја. Такође може пружити свеобухватна сазнања о механизму настанка саобраћајне незгоде, као и о њеном целокупном току и последицама, са посебним освртом на проналажење узрока њеног настанка, анализирајући факторе човек, возило, пут и окружење. Крајњи циљ је покретање побољшања у свим стубовима система безбедности на путевима, што чини овај пројекат изузетно важним. Пројектне активности су фокусиране на законодавство, образовање и технологију, што обезбеђује висок степен наставка пројектних активности када се пројекат заврши.
Иницијални састанак овог пројекта одржан је у Београду, 12. и 13. септембра 2023. године, на ком су присуствовали представници како УНЕЦЕ и СЗО, тако и свих релевантних институција из Републике Србије и Босне и Херцеговине које су актери безбедности саобраћаја. Циљ уводног састанка је било јачање знања релевантних националних субјеката о пројекту дубинских анализа саобраћајних незгода и његовом циљу, оквирима и временском периоду реализације, као и њиховој улози у имплементацији пројекта, јачању националног система безбедности саобраћаја и унапређењу законодавства, смерница и стандарда о безбедности саобраћаја.
В.д. директора Агенције за безбедност саобраћаја Бранко Стаматовић је овом приликом истакао важност овог пројекта за систем безбедности саобраћаја у Србији, као и значај дубинских анализа за поуздано откривање узрока саобраћајних незгода. Од преко 60 пријава из целог света на конкурс Фонда УН за безбедност саобраћаја, изабрано је само 12, а Србија и Босна и Херцеговине су једине државе из Европе чији се пројекат финансира. Агенција је и кроз своје досадашње активности показала спремност за укључивање у примену савремених алата и охрабрено улази у пројекат дубинских анализа, са жељом да да свој максимални допринос.
Франсоаз Жакоб, стални координатор УН у Србији је изјавила: „Србија (и Босна и Херцеговина) напредују у унапређењу безбедности на путевима. Обе земље су развиле стратегије усклађене са међународним оквирима, али има још много посла да се уради. Саобраћајне незгоде и даље одузимају превише живота, од којих су 50% пешаци, бициклисти и мотоциклисти. Морамо убрзати наше напоре да спречимо саобраћајне незгоде. Усвајањем свеобухватног приступа, прилагођавањем законодавног и политичког оквира, систематском применом закона о друмском саобраћају, смањењем брзине, улагањем у побољшање инфраструктуре, наставком едукативних кампања и кампања подизања свести и заштитом рањивих учесника у саобраћају, можемо створити безбедније и инклузивније транспортне системе. Такође, морамо обратити посебну пажњу на то како обликујемо наша урбана подручја и трансформишемо урбану мобилност, будући да се највећи број незгода дешава у градовима. Заједно можемо направити значајан напредак ка циљевима безбедности саобраћаја из Циљева одрживог развоја и обезбедити светлију и сигурнију будућност за све“.
Пратите наше новости и обавештења и будите редовно информисани о актуелностима у Агенцији за безбедност саобраћаја