Pažljivko je animirani lik koji smo
predstavili u saradnji sa
pedagozima i psiholozima kao najbolji
način za interakciju sa decom
Unesite VIN oznaku (broj šasije) Vašeg vozila.
Republika Srbija i Bosna i Hercegovina su u procesu usvajanja ili rane implementacije strategija i akcionih planova bezbednosti saobraćaja, u kojima je prepoznat i naglašen značaj savremenih alata za unapređenje bezbednosti na putevima. U obe države, revizija i provera bezbednosti saobraćaja su prepoznate u zakonodavstvu kao savremeni alati za unapređenje bezbednosti na putevima, ali dubinska analiza saobraćajnih nezgoda (sa poginulim licima) još uvek nije deo nacionalnog zakonodavstva.
Projekat „Bolji sistem bezbednosti saobraćaja zasnovan na dubinskim analizama saobraćajnih nezgoda u Bosni i Hercegovini i Republici Srbiji“ se finansira kroz Fond Ujedinjenih nacija (UN) za bezbednost saobraćaja, a sprovode ga Ekonomska komisija Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE) i Svetska zdravstvena organizacije (SZO). Koordinator projekta za Srbiju je upravo Agencija za bezbednost saobraćaja, a u projektu će učestvovati i Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo zdravlja i drugi subjekti bezbednosti saobraćaja. Cilj projekta je izgradnja boljeg sistema bezbednosti na putevima na osnovu rezultata dubinskih analiza saobraćajnih nezgoda.
Dubinska analiza saobraćajnih nezgoda je alat koji može pomoći u objektivnoj analizi saobraćajnih nezgoda i kasnije doprineti unapređenju sistema bezbednosti saobraćaja. Takođe može pružiti sveobuhvatna saznanja o mehanizmu nastanka saobraćajne nezgode, kao i o njenom celokupnom toku i posledicama, sa posebnim osvrtom na pronalaženje uzroka njenog nastanka, analizirajući faktore čovek, vozilo, put i okruženje. Krajnji cilj je pokretanje poboljšanja u svim stubovima sistema bezbednosti na putevima, što čini ovaj projekat izuzetno važnim. Projektne aktivnosti su fokusirane na zakonodavstvo, obrazovanje i tehnologiju, što obezbeđuje visok stepen nastavka projektnih aktivnosti kada se projekat završi.
Inicijalni sastanak ovog projekta održan je u Beogradu, 12. i 13. septembra 2023. godine, na kom su prisustvovali predstavnici kako UNECE i SZO, tako i svih relevantnih institucija iz Republike Srbije i Bosne i Hercegovine koje su akteri bezbednosti saobraćaja. Cilj uvodnog sastanka je bilo jačanje znanja relevantnih nacionalnih subjekata o projektu dubinskih analiza saobraćajnih nezgoda i njegovom cilju, okvirima i vremenskom periodu realizacije, kao i njihovoj ulozi u implementaciji projekta, jačanju nacionalnog sistema bezbednosti saobraćaja i unapređenju zakonodavstva, smernica i standarda o bezbednosti saobraćaja.
V.d. direktora Agencije za bezbednost saobraćaja Branko Stamatović je ovom prilikom istakao važnost ovog projekta za sistem bezbednosti saobraćaja u Srbiji, kao i značaj dubinskih analiza za pouzdano otkrivanje uzroka saobraćajnih nezgoda. Od preko 60 prijava iz celog sveta na konkurs Fonda UN za bezbednost saobraćaja, izabrano je samo 12, a Srbija i Bosna i Hercegovine su jedine države iz Evrope čiji se projekat finansira. Agencija je i kroz svoje dosadašnje aktivnosti pokazala spremnost za uključivanje u primenu savremenih alata i ohrabreno ulazi u projekat dubinskih analiza, sa željom da da svoj maksimalni doprinos.
Fransoaz Žakob, stalni koordinator UN u Srbiji je izjavila: „Srbija (i Bosna i Hercegovina) napreduju u unapređenju bezbednosti na putevima. Obe zemlje su razvile strategije usklađene sa međunarodnim okvirima, ali ima još mnogo posla da se uradi. Saobraćajne nezgode i dalje oduzimaju previše života, od kojih su 50% pešaci, biciklisti i motociklisti. Moramo ubrzati naše napore da sprečimo saobraćajne nezgode. Usvajanjem sveobuhvatnog pristupa, prilagođavanjem zakonodavnog i političkog okvira, sistematskom primenom zakona o drumskom saobraćaju, smanjenjem brzine, ulaganjem u poboljšanje infrastrukture, nastavkom edukativnih kampanja i kampanja podizanja svesti i zaštitom ranjivih učesnika u saobraćaju, možemo stvoriti bezbednije i inkluzivnije transportne sisteme. Takođe, moramo obratiti posebnu pažnju na to kako oblikujemo naša urbana područja i transformišemo urbanu mobilnost, budući da se najveći broj nezgoda dešava u gradovima. Zajedno možemo napraviti značajan napredak ka ciljevima bezbednosti saobraćaja iz Ciljeva održivog razvoja i obezbediti svetliju i sigurniju budućnost za sve“.
Pratite naše novosti i obaveštenja i budite redovno informisani o aktuelnostima u Agenciji za bezbednost saobraćaja