Истраживање ставова учесника у саобраћају о ризицима у саобраћају у Србији, дефинисање методологије, кључних проблема и праваца деловања (2014. година)

Анализе и истраживања

Пажљивко

Пажљивко је анимирани лик који смо
представили у сарадњи са
педагозима и психолозима као најбољи
начин за интеракцију са децом

ПОКРЕНИ

Провера статуса предмета
увезених возила

Унесите VIN ознаку (број шасије) Вашег возила.

ПРОВЕРИ

Истраживање ставова учесника у саобраћају о ризицима у саобраћају у Србији, дефинисање методологије, кључних проблема и праваца деловања (2014. година)

Београд, 31.12.2014.

ПРЕУЗМИТЕ ИНФОРМАТИВНУ БРОШУРУ ПРОЈЕКТА

Агенција за безбедност саобраћајареализовала је пројекат који се односи на анализу ставова учесника у саобраћају под називом  „Истраживање ставова учесника у саобраћају о ризицима у саобраћају у Србији, дефинисање методологије, кључних проблема и праваца деловања“. Пројекат анализе ставова учесника Агенција спроводи по први пут, па део пројекта описује и методологију за будућа истраживања ставова о опасностима и ризицима у друмском саобраћају.

Кључни допринос пројекта је методологија за будућа истраживањакоја се огледа у дефинисању периода понављања истраживања, величине потребног узорка, начина прикупљана података и др. Основ за дефинисање методологије представља европски пројекатSARTRE (скраћеница за “Social attitudes to Road Traffic Risk in Europe”) који је усмерен на истраживање друштвених ставова према ризицима у друмском саобраћају у Европи.

Анкете су прикупљане кроз сарадњу са станицама за техничке прегледе, путем „онлајн“ упитника доступних на интернет страницама општина у Србији или друштвеним мрежама, или директно попуњаване на одређеним манифестацијама. Анкета је усмерена ка три циљне групе учесника у саобраћају: возаче путничких аутомобила, возаче мотоцикала и немоторизоване учеснике у саобраћају.


НАЈВАЖНИЈИ ИЗДВОЈЕНИ ЗАКЉУЧЦИ ПРОЈЕКТА

Мање од једне петине учесника у саобраћају обухваћених овим истраживањем је изјавило да власт није заинтересована за проблем безбедности саобраћаја.

Понашање које према мишљењу учесника у саобраћају највише доприноси настанку саобраћајних незгода је вожња под утицајем алкохола.

Ризична понашања која су возачи путничких аутомобила навели да најчешће чине суслеђење возила на непрописном одстојању, пролазак на жуто светло на семафору и употреба мобилног телефона у току вожње.

Највише испитаника свих категорија (преко 50%) сматра да би примена алко-брава које спречавају све возаче и рецидивисте да покрену возило под дејством алкохола била корисна, као и детектор умора који упозорава возача да заустави возило у таквим околностима.
 

СТАВОВИ КОЈИ СЕ ОДНОСЕ НА БРЗИНУ

Највећи проценат (47%) возача се не слаже да прекорачење брзине у насељеним местима за 20 km/h повећава ризик учешћа са другим учесницима у саобраћају. Више од половине возача је изјавило да већина њихових пријатеља прекорачује брзину у насељеним местима.

Када су у питању поједини мотиви за прекорачење брзине у насељеним местима за 20 km/h трећина испитаних возача је изразило да то њихову вожњу чини прилагођенијом другим возачима и да им то омогућава да брже стигну до жељеног циља.

Намеру да прекорачују брзину за 20 km/h у насељеном подручју пријавило је 7,3% возача на територији Републике Србије.

Са изјавом да казне за прекорачење брзине треба да буду строже слаже се око једне четвртине возача путничких аутомобила, мало мање од половине мотоциклиста и око четири петине пешака и бициклиста.

Возачи мушког пола имају израженију намеру да прекорачују брзину у односу на жене. Смањењем година возачког искуства повећава се учесталост намере возача да брзо возе.
 

СТАВОВИ КОЈИ СЕ ОДНОСЕ НА ВОЖЊУ ПОД УТИЦАЈЕМ АЛКОХОЛА

Више од половине возача је изјавило да претходног месеца нису управљали возилом, а да су при томе конзумирали макар и малу количину алкохола. На подручју Републике Србије 4,3% возача је изјавило да су често, веома често и увек претходног месеца управљали возилом, а да су при томе конзумирали макар и малу количину алкохола.

Око једне петине мотоциклиста је изјавило да је управљало мотоциклом, а да су при томе конзумирали макар и малу количину алкохола.

Возачи мушког пола су чешће пријавили вожњу под утицајем алкохола од жена.
Више од половине возача путничких аутомобила и мотоциклиста сматра да законски лимит за количину алкохола у крви у току вожње треба ограничити на нулту вредност.

Готово четири петине возача путничких аутомобила и мотоциклиста се слаже са изјавом да казне за вожњу под утицајем алкохола треба да буду строже.

Скоро четири петине возача путничких аутомобила и мотоциклиста сматра да вожња под утицајем алкохола повећава могућност настанка саобраћајне незгоде. Мотоциклисти у 87% случајева сматрају да је често, веома често или увек алкохол узрок саобраћајних незгода.
 

СТАВОВИ О УПОТРЕБИ СИСТЕМА ЗАШТИТЕ

Око једне четвртине возача је изјавило да се слаже са изјавом да ако возе пажљиво, појасеви нису неопходни. Такође, око три четвртине возача сматра да у већини незгода појасеви смањују могућност да се возач или путник тешко повреде.

Половина возача је изјавила да када не користе појас осећају се мање угодно. Када је у питању перцепција вожње блиских пријатеља, возача сматра да већина њихових пријатеља користи сигурносни појас.

Једна петина мотоциклиста сматра да ако управљају мотоциклом пажљиво, није неопходно да вежу кацигу. Око једне петине мотоциклиста је изјавило да носи кацигу само зато јер је тако законом дефинисано
 

СТАВОВИ ПЕШАКА

Да никада или ретко прелазе улицу када је црвено светло за пешаке изјавило је 68% пешака, а да никада не прелазе ван пешачког прелаза изјавило је њих 13%.

Више од четири петине пешака (82%) је изјавило да никада или ретко носе рефлектујућу одећу.

Млади пешаци узраста од 17-24 година значајно чешће прелазе на црвено светло на семафору у односу на старосну групу од 35-44 године.
 

СТАВОВИ БИЦИКЛИСТА

Да прелазе улицу на црвено светло више од понекад пријавило је 13% бициклиста, а да носе рефлектујућу одећу изјавило је 38% бициклиста.

Око једне трећине бициклиста изјавило је да често и више носе кацигу за бициклисте,а око три четвртине бициклиста  је изјавило да често и више користи светла приликом вожње по мраку.

Бициклисти су изјавили да најчешће буду изнервирани од стране возача путничких аутомобила и мотоциклиста.
 

ПРИКАЗИВАЊЕ РЕЗУЛТАТА ИСТРАЖИВАЊА

Резултати истраживања представљени су на мапама полицијских управа и региона у Републици Србији. Вредности истраживаних ставова (тзв. скорови) дати су паралелно са резултатима ризика страдања у саобраћају. Анализа резултата ставова ће у наредном периоду бити од кључне помоћи Агенцији приликом избора праваца превентивног деловања (кампање и едукација) са циљем промене негативних ставова учесника у саобраћају.

 

Инфо центар

Пратите наше новости и обавештења и будите редовно информисани о актуелностима у Агенцији за безбедност саобраћаја

Кампања „На матуру без аутомобила”
Вести  |  12.03.2024

Кампања „На матуру без аутомобила”

САЗНАЈ ВИШЕ
Vesti | Agencija za bezbednost saobraćaja
Вести  |  01.03.2024

„Успори, живот те чека“ – још један подсетник о брзини у саобраћају

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  16.03.2024

ЈАВНИ ПОЗИВ ЗА ИЗБОР ПРОИЗВОЂАЧА ЗАШТИТНИХ РАМОВА ЗА УПОТРЕБЉАВАНИ ТРАКТОР ПРЕМА УРЕДБИ ИЗ 2024. ГОДИНЕ

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  06.02.2024

Важно обавештење у вези обуке кандидата за возача трамваја (06.02.2024.)

САЗНАЈ ВИШЕ
Ауто - седишта за 140 малишана
Вести  |  06.03.2024

Ауто - седишта за 140 малишана

САЗНАЈ ВИШЕ
Vesti | Agencija za bezbednost saobraćaja
Вести  |  26.02.2024

Истраживање индикатора има све већу улогу у унапређењу безбедности саобраћаја

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  26.02.2024

Обавештење о полагању испита за предавача за ЦПЦ и инструктора за ЦПЦ (07.03.2024)

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  12.01.2024

РАСПОРЕД ПРИПРЕМНИХ НАСТАВА И СТРУЧНИХ ИСПИТА У 2024. ГОДИНИ ЗА ПРЕДАВАЧЕ ТЕОРИЈСКЕ ОБУКЕ И ИСПИТИВАЧЕ

Агенција за безбедност саобраћаја обавештава сва заинтересована лица да су одређени термини за одржавање припремних настава и стручних испита за преда...

САЗНАЈ ВИШЕ
Пажљивкова правила у саобраћају за ђаке Бања Луке
Вести  |  01.03.2024

Пажљивкова правила у саобраћају за ђаке Бања Луке

САЗНАЈ ВИШЕ
СУБВЕНЦИОНИСАНА ДОДЕЛА ЗАШТИТНИХ РАМОВА ЗА ТРАКТОР
Вести  |  19.02.2024

СУБВЕНЦИОНИСАНА ДОДЕЛА ЗАШТИТНИХ РАМОВА ЗА ТРАКТОР

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  02.02.2024

ИЗБЕГНИТЕ РИЗИК: НЕМА МЕСТА АЛКОХОЛУ ЗА ВОЛАНОМ!

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  15.12.2023

Важно обавештење о испиту за возача трамваја (15.12.2023.)

САЗНАЈ ВИШЕ
Одржан састанак са председником општине Ада
Вести  |  23.02.2024

Одржан састанак са председником општине Ада

САЗНАЈ ВИШЕ
Меморандум о сарадњи са Олимпијским комитетом Србије
Вести  |  13.02.2024

Меморандум о сарадњи са Олимпијским комитетом Србије

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  29.12.2023

Позив за прикупљање понуда закупа пословних просторија

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  12.10.2023

Обавештење о полагању испита за предавача за ЦПЦ

САЗНАЈ ВИШЕ
Vesti | Agencija za bezbednost saobraćaja
Вести  |  14.02.2024

Ваша одговорност на путу СЕ БРОЈИ!

САЗНАЈ ВИШЕ
Obavestenja
Обавештења  |  18.10.2023

РАСПОРЕД ПОЛАГАЊА ПРАКТИЧНОГ ДЕЛА ИСПИТА ЗА ТЕХНИЧАРЕ У РАДИОНИЦАМА ЗА ТАХОГРАФЕ (ЈЕСЕЊИ РОК 2023.)

САЗНАЈ ВИШЕ
Top